Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

BRZOZÓW: „Jednomandatowe okręgi wyborcze nie sprzyjały współpracy ani rozwojowi wsi”

 
BRZOZÓW / PODKARPACIE. Brzozowscy radni na ostatniej sesji podjęli uchwałę dotyczącą podziału gminy Brzozów na okręgi wyborcze. Ustalono ich granice i numery oraz określono liczbę radnych, wybieranych w każdym z nich. – Jednomandatowe okręgi wyborcze nie sprzyjały współpracy i rozwojowi wsi dlatego, że każdy z radnych dbał o swój okręg wyborczy – mówi Andrzej Rzepka, radny Rady Miejskiej w Brzozowie. Uchwałę opracowano na podstawie Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 lutego 2018 roku. Zawiera ona wytyczne i wyjaśnienia dotyczące podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze. I tak na niespełna 27 tys. mieszkańców gminy Brzozów wybieranych jest 21 radnych. To znaczy, że statystycznie jeden radny reprezentuje prawie 1300 mieszkańców. Obszar gminy został podzielony na trzy okręgi wyborcze. Pierwszy obejmuje miasto Brzozów. Tutaj zostanie wybranych 6 radnych. Drugi okręg to tereny sołectw: Grabownicy Starzeńskiej, Humnisk, Humnisk Skrzyżowania, Turzego Pola i Górek. Tamtejsi mieszkańcy zdecydują o wyborze 8 radnych. Z kolei trzeci okręg obejmujący obszar Starej Wsi, Przysietnicy i Zmiennicy będzie reprezentowany przez 7 radnych. Wieloletni samorządowiec Andrzej Rzepka uważa, że zmiany z jednomandatowych na wielomandatowe okręgi to dobra decyzja. – Wcześniej każdy z radnych dbał jakby o swój okrę, jednomandatowy, a sprawy większych inwestycji w poszczególnych sołectwach schodziły na dalszy plan – podkreśla. Zaznacza także, że aktualnie w jego okręgu wyborczym, czyli oznaczonym numerem 3, w który wchodzą sołectwa: Stara Wieś , Przysietnica i Zmiennica, będzie wybieranych siedmiu radnych. – Taka reprezentacja w radzie jest już w stanie coś zdziałać. Wystarczy chociażby wymienić inwestycję kanalizacji w Przysietnicy, wspólnie można więcej osiągnąć – kwituje.

 


tvPodkarpacie.pl
 
Data pliku video: 2018-02-26, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
Powiat brzozowski – powiat centralnej części województwa podkarpackiego, z siedzibą w Brzozowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Brzozów, Domaradz, Dydnia, Haczów, Jasienica Rosielna i Nozdrzec.
Powiat usytuowany jest na stoku Pogórza Dynowskiego, zachodniej części Pogórza Przemyskiego i północnych krańcach Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej.
Na terenie powiatu brzozowskiego znajdyją się dwa rezerwaty przyrody: Kretówki oraz rezerwat przyrody Cisy w Malinówce.

Dominującą gałęzia gospodarki tego obszaru jest turystyka, poza nią występuje przemysł spożywczy, drzewny i wydobywczy (ropa naftowa i gaz ziemny).
 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola